Programul evenimentului

Managing Critical Infrastructures in real time

4 th November, Double Tree by Hilton Bucharest Hotel

Draft Agenda

Moderator: Mihaela GORODCOV, General Manager iBusiness Romania

Serviciile de intervenție în caz de dezastre Marius Guran – Director General Servicii Energetice Muntenia

09:30 – 10:00 Înregistrarea participanților
10:00 – 11:00 Dezbatere – participă reprezentanți ai Ministerul Comunicațiilor și pentru Societatea Informațională, ai Ministerului Energiei, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Relației cu Mediul de afaceri, ai ANRE, ai companiilor furnizoare de  soluții IT&C și:

Moderator: Mihaela Gorodcov, CEO iBusiness România Tema: „Rolul vital al  IT-ului în gestionarea infrastructurilor critice în timp real, parte a strategiei naţionale de securitate şi apărare.”

11:25 – 11:45 Pauză de cafea
11:45 – 12:00   Amenințări și vulnerabilități la adresa infrastructurilor critice,

Adrian Vîlciu, Președinte executiv ARPIC

11:45 – 12:00   Sistemul național integrat de managementul situațiilor de criză,
Alexandru Groșeanu, Președinte Centrul de Studii pentru Securitate, Managementul Crizelor și Prevenirea Conflictelor,
12:00 – 12:15 ROMSECA – Inițiative românești pentru cercetare dezvoltare în domeniul securității și apărării, Mihai Grădinaru, Consultant R&D si Dezvoltare Internationala Patromil
12:15– 12:30   Criticitatea rețelelor electrice, Silvia Vlăsceanu – Director Executiv ACUE
12:30 – 12.45 Serviciile de intervenție în caz de dezastre
Marius Guran -[PDF]- Director General Servicii Energetice Muntenia
12:45- 13:00 Conceptul de securitate cibernetică la un operator de sistem
Dan Bordea -[PDF]- Director Tehnic Teletrans
13:00- 13:15 PUTERE: Perspectivele utilizării transportului cu elicoptere pentru rețelele electrice, Dan Chirca-[PDF]- – Air Regional Services
13:15- 13:30 Integrarea soluțiilor de securitate cibernetică,
Marius Sticlaru -[PDF]- CEO Q-East Software
13:30 – 13:45 Folosirea tehnologiilor duale în cadrul protecției infrastructurilor critice, Octavian Isăila – Președintele de onoare și fondator al  Institutului de Training, Studii și Cercetări pentru Sisteme de Vehicule fără Pilot
13:45 – 13:45 Concluzii
14:00 – 15:00   PRANZ